/header.jpg

Kočovné včelaření

Pokud má včelař svůj úl či úly umístěné na dobrém stanovišti a jeho snůšky bývají uspokojující, bez kočování se bez toho, aby trpěl velkými ztrátami, snadno obejde. Pokud však včelař není se svou úrodou spokojen, rád by získával jiné druhy medu nebo je v jeho zájmu zajistit dobré opylování nějakého území, je možné včelstvo převést na jiné místo.

Potřebné formality a povolení ke kočování

Předtím, než takovou věc včelař uskuteční, měl by si sehnat povolení od veterinární správy a také zajistit ohlášení obecnímu úřadu, který má své pravomoci v místě nového včelího stanoviště.

Převoz kočovných včelstev

Včelař, který se rozhodne své úly na čas přesunout jinam, má na výběr bezpočet možností, jak to udělá. Není zakázáno nic od převozu na trakaři, po použití motorizovaného prostředku.

Pro usnadnění práce při transportu si lze pořídit i nějaké pomůcky, které nabízí trh, a které nemusí být vždy příliš drahé.

Takovými pomůckami mohou být různé vozíky, pro které není složitý pohyb v terénu, nebo hydraulické jeřáby a vysokozdvižné vozíky.

Firma JAKEL pocházející z Německa vyrábí transportní zařízení pro včelaře, kteří nemají moc zbytečných finančních prostředků, tedy pro včelaře amatérské či pro včelaře maloobchodníky. Jejich přepravní terénní vozík Pic-UpCar vypleteným drátem je velmi praktický. Na podobné věci se specializují i firmy THOMAS a LEGA.

Je jistě lepší převážet včely v noci, když spí, a jejich česno zavřít či úly zasíťovat. U nás převoz netrvá běžně více než pár desítek kilometrů.

Převoz asi nejsnadněji umožňují tradiční kočovné maringotky, neboť úly včelař nemusí nikam složitě nakládat. Stačí zapřáhnout maringotku za vůz jako vozík. Populární jsou však dnes i jakési palety, kam se zpravidla vejde 8 – 16 včelstev. Tyto palety se převážejí v přívěsech.

Když je potřeba, dají se úly naložit i na kamiony. K tomuto účelu si tradiční kočovní včelaři mohou pořídit běžné stroje i speciální jeřábové systémy určené přímo pro včelařské účely. Do druhé skupiny patří například výrobky od firmy MATRANS. Jedná se však o poněkud drahou záležitost, což je jistě nevýhoda.

Včelí obchod - Včelí nástavkové úly - Kopírování obsahu je zapovězeno - JaHan s.r.o. - O. Hanys a J. Jansa