/header.jpg

Princip regulace tepla a vlhkosti vzduchu ve včelích nástavkových úlech

Pokud si chcete vyrobit nástavkový úl samy doma, popřemýšlejte o jeho konstrukci. Nevyrábějte pěkné krabice. Nejdříve věnujte čas včelařských literatuře, učení a hledání informací na internetu. Jakýkoliv úlový design, který nebere v úvahu vlhkost v úlu, jeho větrání a sledování spádu roztočů Varroa destructor během celého roku, odsoudí vaše včelaření na neúspěch ještě dříve, než osadíte svůj první roj do úlu.

Zimní chomáč v nástavkovém úlu

V našich podmínkách má zimní chomáč při počtu asi 15000 včel průměr 200 mm. Z toho vyplývá, že v jarním období na hospodaření včelstva s teplem velmi příznivě ovlivňuje přiměřeně velký úlový prostor. Na udržení stabilního klimatu v zimující plodiště včelstva je údajně nejvýhodnější řešení ve tvaru válce o průměru 30 cm a o výšce 40 cm. Zde je namístě otázka, proč v úlech s dlouhými a vysokými rámečky včelař včelstva zužuje, když mu chce zajistit klidné zimování a plynulý jarní rozvoj. Kruhové řešení půdorysu úlu je pro včelaře dost nepraktické, proto včelaři hledali řešení ve čtvercovém půdorysu. V takto řešené úlové sestavě má ​​zimující chomáč klimaticky stabilní objemový prostor pro období od začátku listopadu do konce února. Pokud má úl mít zmenšený prostor v zimě, v létě má poskytnout včelám prostor, který potřebují, zpravidla dvakrát až třikrát větší než v zimě. Více nástavkový úl vám takové řešení umožní.
Největší část vlhkosti v úlu vytvářejí včely. Včely potřebují vodu i v zimě, protože med mohou sosákem nasávat jen tehdy, když obsahuje 30% vody. Uložené zimní zásoby tento obsah vody nemají. Včely k nim proto vždy před jejich nasáváním přidávají vodu.

V zimním období včely tvoří semknutý chomáč, jsou málo pohyblivé, takže větrání křídly včel je znemožněna. Větrání  v úlu během zimování včelstev včelaři zajišťují velikostí česna, celozasiťovaným dnem a otevřenými očky v jednotlivých nástavcích.

Podmínky pro zimování včelstev v historických úlech

Pokud se však podíváme na podmínky zimování včelstev v brtích a špalcích, zjišťujeme přímo protichůdné poměry ve ventilaci a výměně vzduchu. Včely ještě před tím, než začnou v dutině stavět, pečlivě okusuje shnilé část dřeva a plásty upevňují spolehlivě až na tvrdé dřevo. Na dřevo nanášejí vrstvu propolisu, aby se zabránilo pronikání vlhkosti do dřeva. V takto upraveném hnízdě neexistuje pohyb vzduchu zdola nahoru. Na zimu včely dokonce pečlivě tmelí všechny spáry propolisem a tím přímo vylučují možnost průvanu.

Na základě tohoto lze říci, že zvýšená ventilace plodiště v zimním období a otevírání doplňkových horních oček neodpovídá historickému vývoji včely medonosné. V zimním období jsou životní funkce včel snížené, proto životní pochody probíhají pomaleji a úspornější, udržují se jen natolik, aby včelstvo přežilo. Čím více jich včely mohou snížit, tím více vnitřních rezervních sil zůstane pro přicházející jaro a o to menší bude spotřeba potravy. Včelstva s menší ventilací v zimě mají vyšší obsah oxidu uhličitého, který vydechují, ale přezimují lépe než včelstva s nižším obsahem oxidu uhličitého. Při silnější ventilaci úlů mají včely výkalových vaky naplněné více. Včelstva s vyšším obsahem oxidu uhličitého mají na jaře o 77% větší rozlohy plodu. Oxid uhličitý v úlu působí jako brzda fyziologických procesů v těle včely, čímž je vysvětlováno lepší přezimování včelstev.

Zimování a větrání v přírodním obydlí včel

Úl s přirozenou stavbou díla je navržen s tak důmyslným systémem regulace tepla a vlhkosti, že splňuje požadavky včelstva. Regulační systém - větrání - v moderních prostorných úlech neexistuje, protože princip pohyblivých rámečků to neumožňuje a je zcela protichůdný s ulomit s přirozeným dílem bez rámečků. Voskové dílo včely staví od shora dolů. Plásty s buňkami v nástavku visí a jsou určeny pro vytváření nepravidelného průtoku vzduchu v nepravidelných drahách a na zastavení tohoto průtoku.

Inspirováno článkem z vcely . sk od M. Bencúr, Dolný Kubín

Včelí obchod - Včelí nástavkové úly - Kopírování obsahu je zapovězeno - JaHan s.r.o. - O. Hanys a J. Jansa