/header.jpg

Včelí úl - ležan

Včelí úl ležan je jednořadý úl s medníkem vedle plodiště, nebo s plodištěm v jedné řadě. Rámky má na podélnou stavbuj, nebo na příčnou stavbu. Ležany bývají 18-24 rámečkové. Po straně medníku jsou obvykle dva česnové otvory. Všechny rámečky v ležanu jsou přístupné z hora po otevření víka, který tvoří současně střechu. Pro jednoduchou konstrukci je vhodný pro domácí výrobu a hodí se zejména pro včelnicové včelaření. Včelstva se v něm obhospodařují velmi pohodlně. Do včelínů se nehodí, protože zabere hodně místa. Na kočování je vhodný.

Manipulace s ležanem je jednoduchá a výhodná hlavně pro starší včelaře. Výsledky jsou podobné jako u normálních nadstavkových úlů. Výnos medu byl a bude vždy ovlivňován stavem včelstva a přírodními podmínkami medonosných a pylových rostlin. Tedy o nic horší a lepší než v ostatních typech nástavkových úlů.

Plodiště s medníkem v úlech typu ležan

Plodiště a medník tvoří jeden celek. Ve středu úlu je svisle mateřská mřížka zabraňující přechodu matky do medníku, která těsně přiléhá na střed dna a boční stěny úlu. Mřížky mohou byt i dvě a to tak, že střední plásty tvoří plodiště a okrajové plásty medník. Částečně zabraňuje z části rojení - rozšiřováním plodiště do stran. Výhoda v jarním období je ta, že včelstvo včelař rozšiřuje postupně do naplnění celého prostoru. A to pevnou překážkou, kterou posouvá vždy dále od plodiště. K tomu slouží rámečkové krmítko obrácené o 180 °, s tím, že musíme zabránit přístupu včel z letáku přes síťku za překážkou a to buď sololitu, nebo jiným materiálem.

Postupně se mohou při vydatné snůšce odebírat medové plástve v plodiště i v medníku, podle potřeby doplňovat prostor odebranými rámečky s medem novými plasty, nebo mezistěnami.

Při těchto úlech po skončení snůšky z akátu se ležení může předělit pevnou překážkou, a to tak, že polovinu včelstva (plod, zásoby) rozdělíme na dvě části, v jedné z matkou a do druhé vložíme rámeček s čerstvým i zavíčkovaného plodu, včelstvo a ze zavíčkovaných mateřskou buňkou (pokud máme mladou záložní matku, ještě lépe. Tímto způsobem vytvoříme takto umělý roj.

Výhody a nevýhody úlu ležanu

Tento typ úlu má tu nevýhodu, že zabírá velký prostor a to byla asi hlavní příčina, proč se přestal vyrábět. Je pravda, že vhodný i pro velké včelařské farmy a včelařů s větším počtem včelstev, kde jsou na to prostorové podmínky.

Medná produkce je s nástavkovými úly srovnatelná. Zkušenosti ukazují že se dá v ležanech bez problémů včelařit. Přesto doporučujeme včelařit v moderních nástavkových úlech jenž najdete v nabídce našeho eshopu.

Inspirováno článkem z vcely . sk od J. Nemčok, Demandice

Včelí obchod - Včelí nástavkové úly - Kopírování obsahu je zapovězeno - JaHan s.r.o. - O. Hanys a J. Jansa