/header.jpg

Základní vybavení včelaře

K základnímu vybavení včelaře patří především kukla, bez které by včelařit rozhodně nebylo rozumné, zvlášť pokud s tímto řemeslem teprve začínáte. Kukla ochrání včelaře před žihadly mířícími do oblasti hlavy a obličeje. Dále by ve vybavení včelaře neměl chybět včelařský oblek a rukavice.

Na každý z těchto oděvů je nutné si alespoň trochu zvyknout. S kuklou je vidět jinak než bez ní, s rukavicemi ztrácí prsty svůj cit. Určitě bude lepší, pořídíte-li si rukavice správné velikosti, ale jistému znecitlivění se neubráníte, ochrana si vybere svou daň. Proto, pokud nejste alergický na včelí žihadla či nemáte snadno podrážditelnou kůži, je dobré pracovat bez rukavic. Občasným bodnutím se sice neubráníte, ale vaše práce se včelstvem bude jemnější.

Výhodou včelařského obleku je všitá stahovací guma všude tam, kudy by se včely mohly dostat dovnitř. Pokud byste měli volné rukávy, mohly by se vám tam včely snadno vletět. Ve stísněném prostoru by znejistěly a pobodaly by vás. Důležitost tato guma nepostrádá ani u nohavic. Zvláště v úlech obsluhovaných zezadu včely často popadávají na zem, a potom lezou po nohou vzhůru. Pomohou i gumové holinky, které se navíc osvědčí při práci v dešti.

Nebezpečí při otevření úlu – použití dýmáku

Když včelař otevře úl, včely se přirozeně brání. Jedná se o narušení jejich teritoria, které okamžitě začnou ochraňovat všechny přítomné včely.

Ty, které nemají ve své výbavě žihadlo, ochraňují svými těly veškeré otvory, čímž zabrání i velkému úniku tepla. Když včelař uchopí rámek, včely se bez varování shluknou a snaží se napadnout včelařovy ruce, bodavé bodnou.

Proti tomuto však existuje jednoduché řešení. Pomocí dýmáku včelař může fouknout na shlukující se včely trochu dýmu. Následek se dostaví téměř okamžitě. Všechny včely se budou snažit před dýmem uniknout do méně zakouřených zákoutí svého příbytku. Pokud by však včelař fouknul dýmu do úlu příliš mnoho, včely by naopak vyletěly ven.

Dýmák se ovšem musí použít ještě předtím, než vyrušené včely zaútočí. Na to se musí dávat pozor hlavně při špatném počasí, kdy jsou v úlu všechny včely včetně sběraček.

Včelaři bez nejmenších pochybností od zbytečných žihadel pomůže, bude-li se chovat rozhodně a bez váhání bude přistupovat k potřebné práci. Jak už bylo řečeno, pro včely je otevírání úlu celkem stresující záležitost, nemá cenu ji jakkoli prodlužovat.

Je jasné, že když včelař používá dýmák, trochu se tím zdrží, má to však jiné přednosti (viz výše).

Dým si včelař může připravit z tabáku do dýmek, jedlového nebo smrkového jehličí nebo slámy. Používaný materiál může být vyvozen z místních tradic či včelařových  možností.  Například staré jutové pytle jsou pro vytváření dýmu ideální, neboť se z nich kouří dlouho a není to kouř štiplavý, na rozdíl od kouře, který dýmá z dřevěných hoblin.

Další způsob, jak donutit včely stáhnout se je speciální sprej, jehož hlavní složka, kyselina karbolová, včely odpuzuje. Je pohodlnější zvláště při krátké práci. Pokud bude vaše práce trvat déle, je lepší použít dýmák.

Další včelařské pomůcky

Nezbytnou věcí, kterou by měl mít každý včelař po ruce je příruční bedýnka s potřebným nářadím. Vyplatí se v ní nosit alespoň základní pomůcky (jako je například kladívko, šroubovák, nůžky a dláto). Praktický je také rozpěrák, který se dá dobře využít nejen při uvolňování rámků, které včely uchytily ke stěnám úlu propolisem.

Úl by měl být uzavřen spolehlivým uzávěrem se snadnou manipulací.

Aby si mohl včelař pečlivě zapisovat důležité informace o svém včelstvu i medu, měl by mít po ruce vždy notes s tužkou, i když někteří si oblíbili dělat si poznámky přímo na stěny úlu.

Včelí obchod - Včelí nástavkové úly - Kopírování obsahu je zapovězeno - JaHan s.r.o. - O. Hanys a J. Jansa