/header.jpg

Nástavkové včelí úly

Moderní včelařství dnes považuje nástavkový úl za jedno z lepších řešení konstrukce včelích úlů. Je úsporný a jednoduchý na údržbu, což každý včelař jistě ocení.

I když je jeho konstrukce tak jednoduchá, včelám skvěle vyhovuje, dokáže uspokojit všechny jejich potřeby. Včelař má taktéž téměř bezproblémový přístup dovnitř při ošetřování včelstva. Nástavkový úl může stát volně a nemusí být umisťován do žádného dodatečně ochranného zařízení. Jeho přeprava je snadná a rychlá.

Výhody konstrukce nástavkových úlů

Jak již bylo řečeno výše, včelám konstrukce nástavkového úlu naprosto vyhovuje. Díky velkému prostoru, který je u tohoto typu úlu běžný, mohou včely dostatečně roztáhnout nejen do výšky, ale i do šířky.

Běžně najdeme v jediném nástavku 10 – 12 rámků, zimní chomáč včely utváří přibližně na čtyřech až pěti plástvích uprostřed nástavku, takovéto množství volného prostoru je na jaře více než žádoucí, neboť právě v tomto období se musí vylíhnout dostatečně silná snůška.

Dřevo, které se na výstavbu úlů používá už téměř od počátku včelaření, má pro včelařské účely vynikající vlastnosti. Stěny však mohou být vyztuženy i izolačními látkami, které zajistí, že při nestálém počasí, s kterým se setkáváme hlavně na jaře, neuniká potřebné teplo tak rychle. Totéž má za následek, že se včely stahují na zimu značně později.

Nevýhoda izolačních látek tkví v tom, že úl nepotřebuje být pouze dobře izolován, ale vzduch v něm musí být správně regulován, což je u neprodyšných izolačních látek nemožné. Voda se pak sráží na stěnách úlu a zaviňuje nežádoucí vlhkost. Čím tedy dokonaleji izolovaný úl, tím větší musí být česno – klidně i široké přes celý nástavek, které umožní dostatečnou výměnu vzduchu v úlu s okolním vzduchem.

Dobrá izolace víka je žádoucí, neboť by tudy mohlo stoupající teplo snadno unikat.

To, že se nástavkový úl může pyšnit jednoduchou konstrukcí je doloženo faktem, že k jeho výstavbě je potřeba jen velice málo jednotlivých součástek. Pro zabezpečení jediného včelstva stačí dno, 3 – 4 nástavky (samozřejmě i s plásty), víko, krmítko, speciální vložka do česna proti drobným hlodavcům a fólie na zakrytí výsledného úlu.

Pokud se včelař chystá úl postavit do přírody, musí samozřejmě zajistit, aby vydržel nepříznivé vlivy počasí. Opakovávaným nátěrem se dá dobře chránit dřevo, kvalitním lepidlem se dá zajistit dostatečná soudržnost úlu. Nikdy však takovýto úl nevydrží tolik let, jako úly umístěné například ve včelínech. Životnost venku postaveného úlu se pohybuje asi kolem deseti let, pak je nutná oprava. Trochu více ochrany dostanete, pokud víko doplníte plechovým krytem

Práce se včelstvem v nástavkovém úlu

Včelař má ke včelám na rozdíl od jiných typů včelích obydlí u nástavkových úlů přístup svrchu, nástavky se tedy vytahují kolmo nahoru, což je snadnější a jednodušší než tahání do boku. Navíc můžeme plást plně ohodnotit hned po jeho vytažení bez jakýchkoliv ztrát na včelích životech, neboť včely, které z plástu opadají, spadnou rovnou do úlu a ne na zem, jako se to děje v úlech s přístupem zezadu. Není zde tedy ani nebezpečí ztráty matky.

Včelaři, kteří vlastní nástavkové úly, si nejlépe chválí Hoffmanovy rámky, jejichž šířka bočních lišt zabraňuje posunutí plástů a je tak také zaručena ideální vzdálenost jednotlivých plástů.

Včely rámky uvnitř po stranách stmelují propolisem se stěnami, je na včelaři, aby se s tím při vytahování jednotlivých rámků popral, jak nejlépe dovede. Doporučujeme začít vytahováním postranních rámků, kde je zatmelení slabší a postupně postupovat směrem ke středu. Prostřední, nejlépe upevněný rámek, pak můžeme snadno vypáčit.

Pokud má úl dva nebo tři nástavky, včelař ho pohodlně obslouží ve stoje.

Stanoviště nástavkových úlů

Nástavkové úly mohou být postaveny samostatně i v řadě vedle sebe. Nemůžeme je však stavět do pater, kvůli tomu, že přístup do nich je možný pouze shora a o spodní úly bychom se tak neměli jak starat. Tyto včelí příbytky mohou stát na louce, v zahradě i v lese, což sice zabírá více místa, je to však ekonomicky výhodnější než úly umístěné pod přístřeškem.

Nástavkové úly můžeme umístit na paletu, která má obvykle kapacitu 2 úlů a udrží je cca 15 – 20 centimetrů nad zemí. Díky paletě se dají srovnat mírné nerovnosti terénu pomocí podložením palety čímkoli, co je po ruce.

Aby včelař mohl o úly optimálně pečovat, měl by mít ke každému snadný přístup alespoň ze tří stran. Dostatek místa je tedy důležitý, a pokud vybíráme vhodné stanoviště pro víc úlů, měli bychom s tím počítat. Pokud totiž budou mít včely více možností, kam letět, sám včelař se tak může vyhnout zbytečným žihadlům, které by mu zmatené včely mohly uštědřit.

Práce ve volně rozestavěných úlech je pohodlnější z hlediska dostatečného světla, však pokud mírně prší, včelař musí mít na vědomí, že všechny jeho úkony musí být rychlé a úsporné, včely nebudou nadšené, že jim domů prší.

Transport nástavkových úlů

Čím rychleji celá akce proběhne, tím lépe. Před převozem kontrolujeme, jestli nástavky, víko i podstavec drží dostatečně pospolu. To je při převozu nutné. Nástavky se v žádném případě nesmí posunovat či dokonce padat. Pro vynikající výsledek je dobré použít nějaké spolehlivé popruhy, které vše zafixují.

Soudržnosti úlu nemálo pomáhají samy včely zatmelováním spár propolisem. Dříve se k sobě někdy nástavky i kovaly, ale to se příliš neosvědčilo.

Česna musí být při převozu utěsněná správně padnoucími klapkami, se kterými by se mělo dát snadno manipulovat. Jako nejlepší řešení se jeví klíny, jsou samostatnými díly a po otevření česen nepřekážejí.

Nevýhody nástavkových úlů

Začneme problémem, o kterém jsme se již zmiňovali, a to o nemožnosti stavět nástavkové úly do pater. Během léta je absolutně nepřípustné takto včely chovat. Pokud se tedy rozhodnete umístit nástavkové úly do včelína, zaberou více místa a vejde se jich tam nejméně dvakrát méně než jiných úlů.

Další nevýhodou je to, že pokud včelař potřebuje ošetřit dno úlu, či spodní nástavky, ty horní se musí dát pryč. Nezní to moc složitě, avšak nástavky jsou těžké a špatně se drží, chce to tedy sílu a zručnost.

Včelí obchod - Včelí nástavkové úly - Kopírování obsahu je zapovězeno - JaHan s.r.o. - O. Hanys a J. Jansa