/header.jpg

Vlastnosti dobrého nástavkového úlu

V každé včelařských literatuře a časopisech se dočteme, že dobrý úl má vyhovovat biologickým požadavkům včelstva i technologickým požadavkům včelaře. Jsou to náročná kritéria, ale když shrneme lidské poznání ve včelařských technologiích, tak jsou splnitelné.


Myslíme si že každý úlový systém je v podstatě dobrý, ale dnešní uspěchaná doba vyžaduje aby manipulace s úlovou sestavou byla co nejjednodušší a nejrychlejší. Nástavkový úl má být jednoduchý, skladný, dostatečně prostorný, s odnímatelným dnem, s dobrými izolačními vlastnostmi atd. Konstrukce včelího úlu má umožňovat snadné větrání přes česno i strop víka, nástavkový úl má být lehký, má umožňovat rychlé zásahy ve včelstvu, jeho součásti mají být vyrobeny přesně s dodrženou včelou mezerou a musí být vzájemně zaměnitelné. Nástavkový úl má umožňovat rychlou přepravu při kočování, konstrukce úlu má umožňovat včelařům svépomocnou výrobu a údržbu, cena úlu má být přiměřená a dostupná pro většinu včelařů.

Snažíme se přinášet včelařům nástavkové úly, které splňují všechny výše uvedená kritéria. Nástavkové úly najdete v našem eshopu s včelařskými potřebami.

Inspirováno článkem z vcely . sk od M. Bencúr, Dolný Kubín

Včelí obchod - Včelí nástavkové úly - Kopírování obsahu je zapovězeno - JaHan s.r.o. - O. Hanys a J. Jansa